Niektórzy analitycy przewidują nawet, że wzrost zainteresowania w kontekście inwestycji w srebro będzie nadal rósł w najbliższych latach. Jest to bardzo istotne z punktu widzenia każdego inwestora, który właśnie np. Z powodu pandemii wybrał srebro jako inwestycje i ma obawy co do dalszej przyszłości. Liczni ekonomiści obawiają się, że kurs przyjęty teraz przez wiele banków centralnych doprowadzi do nadmiernego ostudzenia gospodarki w warunkach nadal wysokiej inflacji.

Każdemu, kto chce przewidywać zmianę trendów w gospodarce światowej Tomasz Hońdo z QuercusTFI radzi uważnie obserwować amerykańskie obligacje skarbowe. Jak pokazuje historia, ich rentowności są zwykle pchane w górę przez podnoszone stopy Fed (a rosnące rentowności to spadek cen). W największym stopniu wzrost rentowności, w ślad za stopami, dotyczył papierów o krótszych terminach wykupu. Zazwyczaj w górę szły też rentowności “dłuższych” obligacji, ale w ich przypadku zależność bywała mniej jednoznaczna.

Oryginalna teorię prezentuje Arthur Hayes, współzałożyciel giełdy kryptowalut Bitmex. Jego zdaniem, historycy prawdopodobnie uznają, że początek wojny rosyjsko-ukraińskiej był “końcem systemu monetarnego kontrolowanego przez petrodolara i eurodolara”. Co więcej, Hayes wierzy, że nastąpi światowy kryzys finansowy o “epickich” rozmiarach. W rezultacie możemy zobaczyć “zdumiewające ceny złota i kryptowalut, które teraz są nie do pojęcia”. Z punktu widzenia polskiego inwestora, pierwsze dni wojny rosyjsko-ukraińskiej były wyjątkowo trudne. Spadały ceny, nie tylko polskich akcji, ale też obligacji, a do tego mocno tracił na wartości złoty.

Wydaje się, że popyt na ten metal szlachetny wzrósł z powodów inflacyjnych. Aby zwalczyć kryzys związany z koronawirusem, rządy i banki centralne zaczęły masowo drukować pieniądze. Srebro jako klasa aktywów ma tysiącletnią historię sięgającą pierwszego odnotowanego wydobycia w 3000 rpne. Wraz ze wzrostem jego popularności wydobycie rozprzestrzeniło się na cały świat, a użycie i wartość srebra wzrosły. Pod koniec XIX wieku produkowano 120 milionów uncji trojańskich rocznie, aby zaspokoić zapotrzebowanie na metale szlachetne.

Złoty Krugerrand – 1 oz złota

Najczęściej spotykane specyfikacje dla srebrnych sztabek to właśnie 1000 g, 250 g, 100 g. Popyt na rynku srebra kreowany jest w znacznym stopniu przez przemysł, ale nie tylko. Zgodnie z polskim prawem każdy wyrób z metali szlachetnych musi być oznaczony cechą probierczą zawierającą rodzaj metalu stosowanego w produkcji i próbę wyrażoną w częściach tysięcznych. Prognozy przyszłych notowań srebra ScotiabankIstotny wzrost popytu na srebro ze strony sektora fotowoltaicznego powinien jednak w najbliższych latach dać silny impuls, który w przyszłości może wesprzeć notowania srebra. Biorąc pod uwagę trwającą niepewność polityczną i gospodarczą, inwestorzy prawdopodobnie nadal będą kupować metal szlachetny, traktując go jako bezpieczną przystań, wspierając ceny srebra. Raczej trudno jest przewidzieć przyszłość jakichkolwiek aktywów finansowych, zwłaszcza w obecnych czasach.

cena srebra za 10 lat

LBMA ma dwie listy mennic akredytowanych, które spełniają wszystkie narzucone wymogi. Jedna listy to mennice złota, a druga lista to mennice srebra. Aby uzyskać akredytację mennica musi spełnić wymogi w zakresie odpowiedniej długości prowadzenia działalności, wartości kapitałowej firmy oraz wielkości produkcji. Mennica musi także zaprezentować swoją zdolność do produkcji sztabek złota lub srebra zgodnych z wymogami dostawy Good Delivery. Mennice z akredytacją LBMA są nieustannie monitorowane przez to stowarzyszenie.

Monety platynowe czy warto inwestować?

Czasem występują także próby złota 999, 960, 500 oraz 375. Gęstość złota jest prawie dwukrotnie wyższa niż srebra, stąd znany eksperyment Archimedesa. Jednym ze sposobów inwestowania w metale lokacyjne, zarówno złoto, jak i srebro są tzw. Problemem dla wielu staje się wybór odpowiedniego z nich. Najważniejszą zasadą, którą powinno się kierować to sprawdzenie czy dany ETF jest w pełni zabezpieczony fizycznym metalem, jak np. Zürcher Kantonalbank Silver , Julius Baer Physical Silver (JBSIUA/JBSICA) czy te należące do Erica Sprotta .

Czy warto kupić pozłacana biżuterię?

Biżuteria pozłacana jest alternatywą dla biżuterii wykonanej ze złota wtedy, kiedy nie chcemy inwestować zbyt dużych pieniędzy w ozdoby. Jest również dobrym rozwiązaniem, jeśli na zakup kilku przedmiotów pozłacanych chcielibyśmy przeznaczyć sumę, jaką musielibyśmy wydać za jeden drobiazg ze złota.

Dla inwestorów srebra z Polski liczy się przede wszystkim cena srebra na giełdzie wyrażona w PLN, ponieważ to ona determinuje cenę srebra inwestycyjnego u dealerów. Jest to ważne, ponieważ czasami cena w USD może stać w miejscu, a w PLN zmienić się np. O 0.5% na „+” lub „–” w zależności od osłabienia czy umocnienia polskiego złotego. Odpowiedź jest całkiem prosta, ponieważ chodzi tutaj o wzrost ceny srebra i zainteresowani inwestorzy powinni wiedzieć, dlaczego srebro zyskuje na wartości. Pomoże to zrozumieć dwie podstawowe kwestie, kiedy warto inwestować w srebro oraz w określeniu momentu, kiedy sprzedać srebro i to jest cała filozofia!

Taka sytuacja miała miejsce w ostatnich miesiącach, kiedy to ceny obu metali zostały… Podsumowując, należy stwierdzić, że inwestycje w srebro nie dają żadnej gwarancji zysku, jednak ministrowie nie radzą sobie ze złymi inwestycjami ze względu na brak stabilności globalnych rynków finansowych większość analityków prognozuje wzrost cen srebra w przyszłości. Pospolite monety srebrne zależą od aktualnej ceny srebra.

W 2021 roku, z tego co możemy wywnioskować to warto będzie rozważyć inwestycje w srebro 2022 roku, a może i również w latach późniejszych. Fundamentalnie, mamy tu przede wszystkim obiecujący popyt ze strony przemysłu, który idzie w kierunku zielonej energii oraz wiele kolejnych usprawnień technologicznych, gdzie srebro jest potrzebne. Zacznijmy od tego jaki jest ogólny trend oraz podstawowe prognozy dla ceny srebra. Nie da się ukryć, że inwestowanie w srebro może być nieco bardziej stresujące niż inwestycja w złoto, a wynika to głównie z większej zmienności ceny srebra. Mam to też oczywiście swoje plusy, ponieważ inwestorzy bardzo często i żartobliwie określają srebro jako „złoto na sterydach”.

Cena srebra może się ustabilizować, utrzymując poziom 26,70 USD za uncję do końca września, a następnie 26,40 USD za uncję do końca roku. Następnie bank prognozuje spadek notowań do poziomu 22,0 USD za uncję do końca 2023 roku. Ponadto w 2021 roku popyt na fizyczne srebro wzrósł do rekordowego poziomu, co według Silver Institute wraz z pobudzeniem przemysłu doprowadziło do wzrostu konsumpcji o 9% do 508,2 mln uncji rocznie.

Srebro inwestycyjne, czy jest to bezpieczna inwestycja? Tak, jeżeli jesteśmy w stanie zaakceptować wyższą zmienność.

Aby scenariusz był jeszcze bardziej zrozumiały, dla Waszej wygody, zaznaczyłem granice potencjalnego zakresu handlowego w podziale na miesiące, w tabeli poniżej. Aby stworzyć realną prognozę na najbliższe trzy miesiące, dokonamy analizy technicznej tygodniowego wykresu ceny XAG/USD. Otwarte zlecenia są realizowane tylko w dni, kiedy ogłaszana jest cena London Fix.

cena srebra za 10 lat

Zamieściliśmy też wykres prognozy cen srebra na 2023 rok. Czy cena srebra wzrośnie i w jakim kierunku zmierzają ceny srebra? Wzroście cen oraz rocznej konsolidacji rosną szanse, by srebro powróciło do łask ze względu na coraz lepsze perspektywy popytu na metal. Według szacunków Silver Institute, zapotrzebowanie na srebro będzie się utrzymywało w nadchodzących latach ze względu na liczne zastosowania przemysłowe tego metalu, szczególnie te związane z zielonymi technologiami i 5G. Popyt na srebro w ogniwach fotowoltaicznych gwałtownie rośnie, ponieważ kraje zmierzają w kierunku przyjęcia odnawialnych źródeł energii.

Srebro inwestycja na 2022 rok?

Zmiany klimatyczne będą nadal motorem napędowym dla rozwoju technologii w zakresie zielonej energii. Nawet pandemia COVID-19 nie była w stanie zastopować dynamicznego rozwoju w 2020 roku. Wspominamy tutaj o perspektywach związanych z wykorzystaniem srebra w przemyśle, ponieważ to siłą rzeczy podnosi potencjał srebra jako inwestycji. Inwestorzy chętniej wybiorą sztabki srebra oraz srebrne monety, kiedy będą wiedzieli, że lokują oszczędności w dobro bardzo pożądane i rzadkie.

Pierwszy i podstawowy jest taki, że jest ono po prostu bardzo tanie, w porównaniu do innych aktywów. Kapitał jakby je omijał od wielu lat, wybierał inne aktywa, takie jak akcje, gamestop amc w walce o top przegrany wśród zapasów meme przez investingcom czy choćby złoto. Poniżej widzimy, że srebro jako aktywo inwestycyjne jest niezwykle tanie w relacji do DJIA, czyli indeksu amerykańskich akcji spółek przemysłowych.

Dość szybko notowania poprawiły się – już w lipcu uncja srebra kosztowała ponad 20 dol., by w sierpniu osiągnąć poziom 30 dol. Istnieje bardzo wiele powodów dlaczego inwestorzy lubią to aktywo i dlaczego warto właśnie inwestować w srebro w niepewnych czasach. Co do zasady w czasach wysokiej inflacji, inwestorzy z reguły wybierają właśnie złoto, a kiedy staje się one już drogie to często zaczynają intensywniej myśleć o inwestycji w srebro. Jest to oczywiście jak najbardziej zasadne, ponieważ dzięki wysokiej korelacji srebra ze złotem te alternatywne inwestycje są znacznie bardzie opłacalne niż lokaty, które nie płacą żadnych odsetek. Istnieje co najmniej kilka sposobów na inwestowanie w srebro, poczynając od bezpośredniego posiadania srebra fizycznego po zakup udziałów firm, które je produkują.

Czy inwestować w srebro 2022?

„Rok 2022 powinien być dobry dla srebra. Globalna gospodarka podnosi się po pandemii, przemysł potrzebuje surowców, w tym srebra. Szczególnie duże zapotrzebowanie nadchodzi z sektora technologicznego oraz z firm rozwijających zielone technologie” – mówi Edmund Moy, ekspert U.S. Money Reserve.

Pierwszy raz o inwestycji w “biały metal” mówił w październiku 2021 roku, a teraz ponownie zachęca do tego kroku. Od październikowych dołków, kiedy uncja srebra kosztowała 21,5 dolara, notowania metalu wzrosły o kilkanaście procent. W tym samym czasie – licząc w polskiej złotych – srebro drożało jeszcze mocniej, bo o 28 proc. Teraz za uncję płaci się 25,5 dolara, choć 8 marca cena zbliżała się do 27 dolarów.

W historii cen srebra popyt na ten metal rośnie od lat, ponieważ rośnie popyt przemysłowy. Na przykład srebro jest szeroko stosowane w panelach słonecznych, a zapotrzebowanie na nie rośnie ze względu na zmiany energetyczne. Wykonane ze srebra akumulatory mogą mieć większą pojemność, a popyt na akumulatory również rośnie w bezprecedensowym towary dla handlowców – pomysły inwestycyjne tempie. Srebro to metal szlachetny stosowany w jubilerstwie i przemyśle (sztućce i elektronika). Inwestorzy mogą kupować srebro w standardowych lub mierzonych sztabkach i monetach lub spekulować w oparciu o bieżącą cenę srebra. Chociaż jego symbolem chemicznym jest Ag, srebro jest znane na rynkach finansowych jako XAG.

Tak, jeżeli jesteśmy w stanie zaakceptować wyższą zmienność. Sygnały ostrzegawcze docierały w przeszłości także do inwestorów na rynkach akcji. Giełdy na realne widmo nadciągającej recesji w 2008 roku zareagował bessą, a w marcu 2020 roku krótkotrwałym krachem.

Znaczenie inwersji krzywej rentowności dla złota  08.08.2022

Na całym świecie cena srebra jest zwykle wyrażana w dolarach. Jednak od czasu wprowadzenia euro cena srebra jest coraz częściej wyświetlana również w euro. Kurs euro do dolara podlega znacznym wahaniom, co również może mieć znaczący wpływ na wartość srebra. Podobnie jak złoto, srebro zapewnia pewną ochronę przed inflacją, ryzykiem walutowym i spadkami na giełdzie. Wielu tradycyjnych inwestorów wolałoby raczej nie mieć w swoim portfolio złota i srebra, ponieważ nie jest to opłacalne.